Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Kvôli mimoriadnej situácii posielam balíčky len raz týždenne. (Naša pobočka zásielkovne je dočasne zatvorená - balíčky cez zásielkovňu teraz neposielam). Ďakujem za pochopenie.

Opatrujte sa a veľa domka ihlicami naštrngajte!♥

Nela

 

Novinky

arr3VLNA KLUB - YARN CLUB - JÚN 2018Vitajte v exkluzívom VLNA KLUBE! Čo je VLNA KLUB? VLNA KLUB je exkluzívny klub pre milovníkov... arr3Kolovrátok (aj ako darček ku objednávke)    Ku špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky. Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Na ihliciach štýlovo! Získajte Handmade markery zdarma k priadziKu špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky.   Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Pradenie a ručne pradená vlna (Textúrované priadze - ART priadze)Ahojte milé priadky a vlnečky, Chcela by som sa trochu venovať téme pradenie - textúrovaná priadza... arr3Ako vyzerajú opakované klbká?Ahote tvorilkovia, Môžno už poznáte moje klbenká, ručne pradené na mojom ľúbenom kolovrátku, či...

Zľavnené

Cena 25,00 EUR
Skladom / In stock

Kvôli mimoriadnej situácii posielam balíčky len raz týždenne. (Naša pobočka zásielkovne je dočasne zatvorená - balíčky cez zásielkovňu teraz neposielam). Ďakujem za pochopenie.

Opatrujte sa a veľa domka ihlicami naštrngajte!♥

Nela

 


O hodvábe

Hodváb

Hodváb je prírodné proteinové vlákno.

Húsenica produkuje hodváb, aby si z neho vytvorila zámotok-kokón, v ktorom prebieha jej premena na motýľa.

 

silk cocoon hodváb kokon


Zo zámotkov chovanej Priadky morušovej sa získava prírodné hodvábne vlákno dvojakej kvality: dokonale hladké, jemné, splývavé a lesklé vlákna z prostrednej časti zámotku - gréž (medzi pletacími priadzami ho často nájdete pod anglickým menom mulberry silk - hodváb morušový)

a nepravidelné, zrnité a matné hodvábne vlákna z hornej a vnútornej časti zámotku - buret.

 


Okrem hodvábu domestikovanej Priadky morušovej poznáme aj divý alebo “planý“ hodváb – tussah. Ten sa získava zberom opustených (a vyletujúcim motýľom potrhaných) zámotkov rôznych divožijúcich druhov Priadok, najčastejšie Hodvábnika dubového, ktorý voľne žije v Číne, Indii a Japonsku. Tussahový hodváb má rovnaké vlastnosti ako hodváb priadky morušovej ale je zvyčajne hrubší, tvrdší a odolnejší. Naviac môže byť prirodzene farebný.

Za svoje mimoriadne kvality vďačí hodvábne vlákno svojej konštrukcii. Má trojuholníkový prierez a tak láme svetlo ako hranol. Vrstvičky bielkoviny na povrchu mu navyše dodávajú perleťový lesk. Pritom je toto najtenšie prírodné vlákno pevnejšie ako oceľové vlákno rovnakej hrúbky.
Vlákno prírodného hodvábu patrí k najušľachtilejším a najjemnejším z prírodných vlákien.

 

silk cocoon hodváb kokon

Hodváb je mäkký, priedušný a má vynikajúce termoregulačné schopnosti – v lete chladí a v zime hreje.

Hodváb sa v pletacích priadzach používa samostatne, ale často sa spriada s vlnou, kašmírom, angorou či mohérom. Toto spojenie je obojstranne výhodné. Zatiaľ čo tieto materiály zjednodušujú údržbu chúlostivého hodvábu, on im poskytuje svoj nádherný lesk a mimoriadnu pevnosť.

Je dobré vedieť, že čistý „mulberry“ hodváb je spomedzi materiálov používaných na výrobu pletacích priadzí asi najcitlivejší na nosenie aj údržbu. Naopak tussah a buret znesú aj tvrdšie zaobchádzanie.

 

Z hodvábu sa vyrábajú tenučké priadze na tkanie tkanín, ale i hrubšie pletacie priadze. Používa sa i pri plstení - nunofelting.

Kokony sa môžu  farbiť a používať napríklad na originálne šperky:)

 

silk cocoon hodváb kokon