Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Novinky

arr3VLNA KLUB - YARN CLUB - JÚN 2018Vitajte v exkluzívom VLNA KLUBE! Čo je VLNA KLUB? VLNA KLUB je exkluzívny klub pre milovníkov... arr3Kolovrátok (aj ako darček ku objednávke)    Ku špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky. Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Na ihliciach štýlovo! Získajte Handmade markery zdarma k priadziKu špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky.   Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Pradenie a ručne pradená vlna (Textúrované priadze - ART priadze)Ahojte milé priadky a vlnečky, Chcela by som sa trochu venovať téme pradenie - textúrovaná priadza... arr3Ako vyzerajú opakované klbká?Ahote tvorilkovia, Môžno už poznáte moje klbenká, ručne pradené na mojom ľúbenom kolovrátku, či...

Zľavnené

Cena 25,00 EUR
Skladom / In stock

 

 


O mne a vlne » Starostlivosť o vlnené výrobky
Starostlivosť o vlnené výrobky

Starostlivosť o vlnené výrobky


Ručne pletené odevy by sa nemali skladovať zavesené, vyťahali by sa. Pomôže im uloženie na suché a dobre vetrané miesto, veci sú zložené naplocho tak, aby ťažšie kusy boli dolu.

Vlnené úplety netreba zbytočne často prať. Pri normálnom používaní ich zvyčajne stačí nechať vyvetrať. Všetky prírodné materiály si s nežiadúcimi pachmi poradia výrazne lepšie ako syntetika. Najmä ovčia vlna je v tomto smere skutočný preborník.


Keď sa rozhodnete vlnu vyprať, vhodný je prací prostriedok určený na vlnu alebo hodváb.. (na trhu sú rôzne, najčastejšie v drogérii nájsť Perwoll wool -silk, ale i Disana je fajn, Almawin, a super je eko/bio prací gél z mydlových orechov s lanolínom zn. Yellow&Blue.

Aviváž vlne škodí, oberá ju o prirodzené vlastnosti , najmä jej objemnosť, prirodzenú pružnosť a schopnosť absorbovať pachy.

Vlna by nemala byťvo vode príliž dlho, pretože vlna (rovnako ako vaše vlasy) namočením stráca pevnosť. V&žaduje si jemné zaobchádzanie. Vlna sa neskrúca a nežmýka, len jemne stláča, aby prací roztok cez odev „prebublával“. Veľa automatických práčok má už na vlnené výrobky nastavený program. Ten však odporúčam len pri superwasch úprave, prípadne pri komerčných priadzach (strojovo pradených). Aby výrobok z ručne pradenej vlny vydržal dlho ako nový, odporúčam výlučne ručné pranie.

Najväčším rizikom pri praní vlny je možnosť, že pri nesprávnom zaobchádzaní môže mokrá vlna splstnatieť, t.j stratí objem, úplet sa „zahustí“ a „zrazí“.

K splstnateniu dôjde dvoma spôsobmi - intenzívnym mechanickým spracovávaním, trením alebo šúchaním a/alebo výraznou zmenou teploty vody pri praní. Treba si preto dať pozor najmä na striedanie teplôt pri praní a pláchaní. Počas celého prania a plákania by sa teplota vody nemala meniť. Vlna nesmie prejsť teplotným šokom.

Vlnené výrobky sa sušia tak, že sa  po vypratí rozložia na suchý uterák a zroluje sa odev aj s uterákom ako roláda. Tým sa šetrne "odsaje" prebytočná voda. Postup sa môže opakovať viackrát, až kým sa nevysaje väčšina vody. Potom sa odev vodorovne rozloží do tvaru, ktorý má mať a v tejto polohe sa nechá voľne vyschnúť. Najlepšie tak, aby sa zdola vetral, teda napríklad na utierke na sušiaku. Ak sušíte pulóvre alebo svetre, pozor na to, aby rukávy neviseli dole a vlastnou váhou a váhou stekajúcej vody sa nenaťahovali. Prírodné vlákna sa nesušia na radiátore ani na priamom slnku.

Výrobky ako vlniaky pre deti je dobré pri strate vodeodolnosti naipregnovať lanolínovou kúrou (Kúra vo forme gélu  sa da kúpiť v špecializovných obchodoch ale skvele poslúži aj čistý lanolín z lekárne, vtedy stačí 1 lyžička rozpustená v horúcej vode, možno pridať i detský šampón).

 

Pripravila som pre Vás toto názorné video, ako prať vlnené a hodvábne vecičky:)

https://www.youtube.com/watch?v=YNsgKGnDO9c

 

symboly prania vlna


Ako prať vlnené a hodvábne vecičky aby boli dlho krásne

Vlna a hodváb sú pomerne citlivé materiály (keď porovnávavame s materiálmi v súčastnosti najčajstejšie používanými - polyester a syntetika celkovo).

Vyžaduje teda aj citlivejšiu starostlivosť. Väčšinou nie je môžné ich len tak hodiť do práčky a nechať točiť, ale treba ich prať ručne.

 

Mnoho ľudí odrádza predstava ručného prania. V hlave hneď vyskočí predstava ako sa kedysi pracne drhli a šúchali v korytách látky, alebo ako sa vyvárali destké plienky. Smile

 

Ručné pranie vlnených výrobkov je však oveľa jednoduchšie.

Vlna by ani nemala byť vo vode príliž dlho, pretože vlna (rovnako ako vaše vlasy - vlna je tiež vlas) namočením stráca pevnosť, pranie je teda naozaj veľmi veľmi rýchle.


Počas prania neskrúca a nežmýka, nešúcha.

Všetky intenzívnejšie zásahy do vlny počas prania by mohli viesť k jej splstnateniu - keďže voda+mydlo+mechanické spracovanie sú najdieálne podmienky pre plstenie vlny.

 

Používa sa len jemné stláčanie, aby prací roztok cez vlnu akoby „prebublával“.

 

Vlna má tzv. samočistiacu schopnosť, je antistatická, takže nepriťahuje prach ani roztoče. Vlnené veci netreba prať tak často ako sme zvyknutí pri ostatnom oblečení. Väčšinou ich stačí len nechať prevetrať.

Okrem toho štruktúra ručne pradených priadzí väčšinou neumožňuje nešistote dostať sa do vnútra priadze, nečistoty sú len na povrchu a ľahko sa odstránia.

 

Teplota vody počas celého prania sa nesmie meniť.

 

Názorné video ako prať vlnené večičky nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=YNsgKGnDO9c