Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Novinky

arr3VLNA KLUB - YARN CLUB - JÚN 2018Vitajte v exkluzívom VLNA KLUBE! Čo je VLNA KLUB? VLNA KLUB je exkluzívny klub pre milovníkov... arr3Kolovrátok (aj ako darček ku objednávke)    Ku špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky. Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Na ihliciach štýlovo! Získajte Handmade markery zdarma k priadziKu špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky.   Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Pradenie a ručne pradená vlna (Textúrované priadze - ART priadze)Ahojte milé priadky a vlnečky, Chcela by som sa trochu venovať téme pradenie - textúrovaná priadza... arr3Ako vyzerajú opakované klbká?Ahote tvorilkovia, Môžno už poznáte moje klbenká, ručne pradené na mojom ľúbenom kolovrátku, či...

Zľavnené

Cena 25,00 EUR
Skladom / In stock

Škola PRADENIA » Pradenie pokročilé technikyART
Pradenie a ručne pradená vlna (Textúrované priadze - ART priadze)

Ahojte milé priadky a vlnečky,


Chcela by som sa trochu venovať téme pradenie - textúrovaná priadza - art priadza, a vysvetliť pojmy, priblížiť niektoré detaily a rozdiely a ukázať pár vzoriek.


Takže čo je vlastne „ART priadza“?
Nuž, to nie je možné len tak jednoducho vysvetliť. :-)


Pretože je to ART , je to UMENIE a to je samo o sebe silne subjektívny pojem. Umenie je definované ako individuálny prejav kreatívnej schopnosti duše a rovnako individuálne je tento prejav aj chápaný.


Niekto chápe pod pojmom art, priadzu ktorá je netradičná, silne textúrovaná, pre druhého extrémne hrubá či naopak veľmi tenučká priadza, priadza s korálkami, pierkami, pre ďalšieho je to ručne upradená absolútne rovnomerná priadza a pod... Ja tu nechcem ani nebudem rozsudzovať čo je a čo nieje „ART“ , pre mňa sú „ART“ úplne všetky ručne pradené vlny!♥


Čomu sa teda chcem venovať v tejto úvahe je funkčnosť a použiteľnosť art a textúrovaných priadzí.


Priadza môže byť krásne farebná, textúrovaná, špeciálna a neviem aká úžasná pre oko, ale žiaľ pliesť/tvoriť sa z nej nebude dať, pretože sa pri pradení kládol dôraz len na pridanie textúry a nemá kvality tradičnej priadze. Je to priadza, ktorá je vhodná sama o sebe ako dekorácia a teší oko. To je všetko. To je jej cieľ a nemá inú, než estetickú funkciu. (A stále je to „art“ priadza/textúrovaná priadza)


A na druhej strane je priadza, ktorá tieto vizuálne a estetické kvality a k tomu bola pradená s dôsledným zachovaním tradičných kvalít priadze a je teda vhodná na aj výrobu textílií resp. ďalšiu tvorbu. . (A tiež je to stále „art“ priadza/textúrovaná priadza)


Dajme si názorný príklad, ktorý som pre Vás pripravila, pretože je bez neho ťažké vysvetliť, o čom tu vlastne hovorím:-)


Rovnaké vlákno ovčej vlny, naraz a rovnako nafarbené a načesané – jednoducho kompletne rovnaká príprava a aj rovnaká hmotnosť vzorky. Rovnako a spolu boli aj ustálené po pradení. Cieľ – dosiahnutie nepravidelnej textúry.

 

V čom bude rozdiel?
• Klbko vľavo je pradené s úmyslom pridania textúry
• klbko vpravo je pradené s úmyslom pridania textúry, zároveň je pradené dôsledne pre zachovanie tradičných kvalít priadze (ako je vyváženosť, primeraný skrut, celková konzistencia, prihliadanie na dĺžku vlákna a jeho vlastnosti, atď...)


Klbká v pradene.
Obe vyzerajú pekne, jedinečne, sú texturované a nepravidelné, sú netradičné - na obe by Vám v galantérke hneď padlo oko:-)....


Sú si celkom podobné. Prvý hlavný (kvalitatívny) rozdiel vidno po až rozbalení pradienka.  Klbko vľavo, na ktorom sa nesledovalo pri pradení aj skrútenie, je stočené samo na seba do Z (počas pradenia sa pridalo priveľa skrutupriadza je pretočená).

Klbko vpravo, pradené s dôsledným sledovaním primeraného skútenia visí po ustálení voľne.

 
Detailný pohľad na priadze:
Priadza vľavo sa je stále aktívna, je v pohybe, stáča sa sama na seba, vytvárajú sa nekoordinovane rôzne sľučky a stočeniny na kúskoch priadze.

Priadza vpravo je voľná. Čo ale z obrázku nemôžete cítiť je, aké sú na dotyk – priadza vľavo je tvrdá a „uzlíková“, priadza vpravo je mäkká a nadýchaná.


Priadza vľavo nemá nijakú celkovú konzistenciu, je nepravidelná v každom ohľade – prvé 3 metre sú hrubé a nepravidelné (WPI 6) , ďalšia časť , cca 3 metre je extrémne tenká (WPI 25) a ďalšie 2 metre priadze sú nepravidelné / hrubo-tenké (WPI 14)


Priadza vpravo je nepravidelná priadza s hrubotenkou textúrou, thick-thin. Priadza má pravidelnú konzistenciu – čo znamená že napriek textúre je rovnako hrubá po celej dĺžke (WPI 8). Hrubé a tenké miesta sú rovnako dlhé a rovnako hrubé, v rovnakej vzdialenosti od seba. Pradená s prihliadaním na dĺžku vlákna – čo znamená, že hrubšie úseky sa nerozpadávajú a priadza je pevná, netrhá sa.


ukážka pravidelnosť hrubotenkých úsekov


Vzorky upletené z priadzí.


Vzorka vľavo je nerovnomerná napriek rovnakému počtu očiek a rovnakým ihliciam. Energia z prekrútenia priadze sa ukazuje aj na pletenine – jednak celú pleteninu ťahá do strany a prekrútenie vidno aj na jednotlivých očkách, ľavá strana každého očka je zvýraznená, vystupuje nahor a do strany.


Pravá vzorka je napriek hrubotenkej textúre rovnomerná, neťahá ju do strany, textúra a konzistencia je pravidelná po celej dĺžke.

 

Toto je len jeden z premohých príkladov. Chápete, čo chcem povedať?


Nie všetko čo je „art“ je aj reálne použiteľné.

aj keď vlnka na prvý pohľad môže vyzerať použitelne, výsledok Vás môže sklamať


Vždy si treba prihliadať aj na to, čo od výslednej priadze očakávame a podľa toho priasť. Ak má vlnka len ležať na stole a tešiť oko, môže byť textúra na prvom mieste a veci ako primeraný skrut a konzistencia môžu byť vedľajšie.


Ale v prípade, že vlnka ide do nejakého projektu alebo na predaj ako vlna na pletenie, zachovanie tradičných kvalít priadze je nevyhnutné.


Ak vlnka nespĺňa kvality na tvorbu, teda má len estetický efekt nebojte sa to povedať, nebojte sa to napísať do popisu, aj to je umenie!♥ Nie z každého krásneho klbka sa silou-mocou musí niečo upliesť. Niektoré sú krásne proste tak ako sú. Nič viac im netreba.

Možno, že s pradením práve začínate, stojíte nad svojím prvým upradeným klbkom a obdivujete ho, ľúbite ho (pssst, áno, ja viem svoje♥:-)) a možno si pri tom myslíte, niečo také ako „Fíha, moje úplne prvé klbko a hneď som zvládla art priadzu“ Nuž áno:-) ale to neznamená, že vlnka bude aj funkčná a bude sa pri tvorbe správať tak, ako sa priadza má.

Prvé napradené priadze nie sú tie „Art priadze“, ktoré vidíte predávať za drahé peniaze na internete. Môj názor je, že FUNKČNÚ ART PRIADZU dokáže napriasť len ten, kto má dokonale natrénované základy. Základ je základ!:)

Každá textúra ovplyvňuje priadzu vo viacerých smeroch a ak neviete, nemáte skúsenosť čo urobí s priadzou, keď "urobím toto, pridám toto, a skrútim tuto" môžete nechtiac priadzi zničiť kvalitu, znefunkčniť ju :(

 

 

Priadka Symeon North vo svojej knihe Get Spun prirovnala pradenie Art priadzí k maľovaniu.

Vaša vlna, vlákna, pradenie, skrut...všetko je ako ťahy štetcom, tvoríte celý dizajn, textúru a štruktúru priadze. A rovnako ako vyškolený umelec, aj my sa najskôr musíme naučiť princípy realizmu, než prejdeme k surrealizmu. Art priadze odráža zručnosti toho, kým bola vytvorená.  Pradenie, rovnako ako maľovanie sa dá zlepšovať jedine tréningom.

 

Maximálne súhlasím♥

 

Áno, Vaše prvé priadze budú mať nepravidelnú textúru a budú divoké, ale z toho dôvodu, že Vy i Vaše ruky sa učia čo majú robiť, a nie vždy to robia tak ako majú, ale časom budú! Doprajte si ten čas, trénujte, skúšajte, experimentujte, učte sa, rozprávajte sa s inými priadkami a vymieňajte si skúsenosti!

A potom príde aj textúra, aj funčné art priadze, z ktorých bude radosť tvoriť. Pod Vašimi rukami bude vznikať to, čo chcete Vy, upradiete si priadzu akú chcete a na aký projekt chcete!

Zvládnete to!♥

A ja Vám držím palčeky!

 

priadka Nelka


Hummingbird návod na pradenie

Ahojte milé priadky,

posúvam pre Vás návodík na pierkovú jednonitku.

Priadla som z ručne farbeného česanca v zložení 50/50 vlna - hodváb. Česanec som následne rozdelila na rovnaké diely a priadla som cik-cak po šírke česanca - pretože som chcela zachovať farebnú postupnosť.

Pridávala som do každého úseku  1x korálka 1x pierko 1x korálka - 1x korálka 1x pierko 1x korálka (opakovať na každý úsek česanca)

Technika pradenia worsted - short forward - vyťahovanie vlákien krátkym pohybom vpred prednej ruky.

uhol skrutu 35°

Korálky som vopred pripravila na kúsky vlákie, ktoré som zapriadala priamo do priadze a robila som pigtails s korálkou

(altenatíva je počas pradenia prerušiť vlnku od česanca a háčikom navliecť korálku  - ako je v návode na Dewdrop)

Pierka som pripevňovala kúskami pomocnej priadze (robila som viacero vzoriek a táto technika sa mi k tejto vlnke hodila najviac:) má tak trochu "indiánsky" vzhľad ♥ love it♥

pomocnú priadzu som preložila na polovicu a urobila sľučku okolo priadze a pierka + sľučku do druhej strany, a tesne nechala otáčať priadzu okolo

zafixovať konce a zapriasť do vlákien, nadpojiť nové vlákna - jednoduché:)))

s parádnym efektom!♥

Ak máte nejaké otázky, kľudne píšte pod článok, pa!:)

 


Pradenie Dewdrop (Dewdrop yarn spinning)

Ahojte priadky,

 

Dnes pridávam návod na Dewdrop priadzu, je to texturovaná jednotika s pigtails a korálkami.

Najskôr si zafarbíme vlnku a hodváb, z nich načešeme batt + pridáme trblietky angelinu

Pradieme po sekciách - pásoch z battu - technikou SF (short forward) vyťahujeme vlákna smerom vpred prednou ruku, zároveň pravidelne vytvárame tenkú a hrubú  textúru (thick-thin) s dôrazom na dĺžku vlákna

(vďaka hodvábu môžem mať malinko dlhšie úseky, čo som rada, lebo moja použitá vlnka je 18 mic merino s vláknom cc 5 cm - keby bola samostatne úseky by boli kratšie, než by som chcela)

v pravidelných intervaloch urobíme dlhší úsek tenkej priadze s vyšším skrutom, prerušíme priadzu od zásoby vlny, navlečieme korálku, urobíme "pig tail" s korálkou uprostred, zviažeme uzlík,

nadpojíme zásobu vlákien preferovaným worsted spojom

https://youtu.be/IkTko7R6B1U

 

 

 


Pradenie Jellyfish (corespun + autowrap + beads, Jellyfish spinning)

Ahojte priadky,

 

Tu je návod na Jellyfish♥

1) zafarbiť si tenučkú komerčnú priadzu (lace hrúbky) na rovnomerný cyklámenový odtieň (solid color dyeing)

táto priadza bude vytvárať autowrap, bude sa omotávať okolo pradenej pradze stále dookola,  takže jej treba dostatočné množstvo - jej spotreba bude veľká!!  moja priadza je Drops Lace alpaka+hodváb 70/30

zafarbiť si vlnku na modro - odtieň morskej vody a načesať na batt

2)priadza, ktorá bude slúžiť ako jadro (v mojom prípade dvojnitka klasickej ovčej vlny) prehnať kolovrátkom v protismere budúceho pradenia a tým ju "vyviesť z rovnováhy"

(Keďže pri corespinningu vyváženosť priadze udáva jadro)

 

3) pradieme technikou corespinning - dodávame vlákna z battu na jadro a tie sa omotávajú okolo neho, pretočené jadro sa dostane späť do vyváženého stavu (to si treba aj sledovať) a  súčasne sa nám samostatne vytvára autowrap s tenučkou vlnkou

 

Ja som zároveň pridávala aj korálky navlečené na kúskoch pomocných dvojnitiek.

https://youtu.be/MBuaQFLnBbQ

 

 

 


Colorfull rose

Pradenie jednej špeci vlnky - Colorfull Rose

Postup:

Pradie sa z načesaného battu po sekciách - pásoch

technikou pradenia SB (short backward) - poťahovanie vlákien vzad rukou, ktorá pridržiava zásobu vlákien

+ vytváranie pravidelnej hrubotenkej textúry podľa dĺžky vláka

Po podkončení jednonitky si pripravíme pravidelnú tenkú jednonitku (lace single) na spradenie, a navlečieme na ňu korálky.

Jednonitky spradieme dokopy do vyváženého stavu

(pradieme s máličko vyšším napätím na tenkej priadzi - spiral ply/bubble ply)

https://youtu.be/aalmhuPXhrw


Pradenie - efekt umelých rias "false eyelash yarn"

Ahojte priadky,

 

pripravila som pre Vás krátky návod na jednu krásnu priadzu s efektom umelých rias.

Táto vlnka skvele vynikne sama o sebe, má "mohérový" vzhľad a výborne sa hodí aj do projektov, kde sa konečný výrobok po upletení zaplsťuje - eliminuje sa viditeľnosť riadkov a očiek, plsť je krásna rovnomerná.

Pri použití hrubších vlákien vlny sa hodí na tkanie kobercov a pod..

https://youtu.be/TFmQp2h6oag


Rose Garden

Intro

 

 

 

Pre priadky

Postup:

- kvietky sa vopred navlečú na cca15 cm kúsky priadze hrúbky lace (priadza by mala byť dostatočne pevná a nie hladká, inak by sa mohla potiahnutím kvietka vytiahnuť, vhodnosť priadze si treba preveriť pred pradením)

1/ pradenie jednonitky s kvetmi

- miesto, kde bude umistnený kvietok si vopred prevzdušníme a urobíme pre-draft po celej dĺžke

- je dôležité skrut si nepustiť do pracovnej časti

- konček priadze na ktorej je kvietok zasunieme pod prst, ktorý drží skrut, presne do stredu

- priadzu s kvietkom treba držať presne v strede a hornej časti voľných vlákien, nasledujúcim stáčaním sa perfektne obalí a prekryje vláknami a viditeľná zostane len ružička.

- pri prekrývaní druhého konca priadze dávame pozor a jemne pritlačíme prstom priadzu do vlákien v momente, keď skrut dosiahne konček, tak sa konček priadze uzavrie dovnútra a schová do vnútra vlákien

2/ spriadanie

- jednonitku spradieme do dvojnitky zvolenou technikou (vo videu je spiral ply, zvané aj "bubble ply") ale v podstate je jedno akým spôsobom sa rozhodnete svoju vlnku spriadať, korálky si vopred navlečieme na druhú priadzu s ktorou budeme spriadať

- dôležité je tesne pred kvietkom zafixovať priadzu na ktorej je korálka omotaním druhej okolo (viď video), tiež omotať po pridaní lístka (volitelné - medzi kvietkom a korálkou). Korálka sa tým zafixuje na svojom mieste.

(Nezafixované korálky blúdia hore-dolu po pradzi, niekedy je to cielom, ale v tomto prípade má držať lístok pri ružičke, aj po praní, aj po pletení a aj o rok!:))

 

Praďte a bavte sa!:)♥♥♥