Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Kvôli mimoriadnej situácii posielam balíčky len raz týždenne. (Naša pobočka zásielkovne je dočasne zatvorená - balíčky cez zásielkovňu teraz neposielam). Ďakujem za pochopenie.

Opatrujte sa a veľa domka ihlicami naštrngajte!♥

Nela

 

Novinky

arr3VLNA KLUB - YARN CLUB - JÚN 2018Vitajte v exkluzívom VLNA KLUBE! Čo je VLNA KLUB? VLNA KLUB je exkluzívny klub pre milovníkov... arr3Kolovrátok (aj ako darček ku objednávke)    Ku špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky. Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Na ihliciach štýlovo! Získajte Handmade markery zdarma k priadziKu špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky.   Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Pradenie a ručne pradená vlna (Textúrované priadze - ART priadze)Ahojte milé priadky a vlnečky, Chcela by som sa trochu venovať téme pradenie - textúrovaná priadza... arr3Ako vyzerajú opakované klbká?Ahote tvorilkovia, Môžno už poznáte moje klbenká, ručne pradené na mojom ľúbenom kolovrátku, či...

Zľavnené

Cena 25,00 EUR
Skladom / In stock

Kvôli mimoriadnej situácii posielam balíčky len raz týždenne. (Naša pobočka zásielkovne je dočasne zatvorená - balíčky cez zásielkovňu teraz neposielam). Ďakujem za pochopenie.

Opatrujte sa a veľa domka ihlicami naštrngajte!♥

Nela

 


01. 01. 2020

Extra hrubé pletenie - porovnanie materiálu

Požiadavky na prerábky mega veľkých diek sa opäť hromadia a ja som sa rozhodla napísať k tejto problematike článok.

 

Sú rôzne verzie extra hrubej vlny a aj keď výzorom sú veľmi podobné, po technickej stránke majú veľké rozdiely.

 

PRADENÁ vlna je priadza, ktorá je stáčaná na kolovrátku - vláknam vlny je pridaný skrut, ktorý vlastne formuje priadzu aby sa nerozpadávala. Následne sa stočená priadza ešte fixuje, perie v špeciálnom prostriedku na vlnu, suší sa a premotáva sa na pradeno/klbko.

NEPRADENÁ (aka vlnený česanec) je vlastne polotovar na pradenie priadzí. Vlna v česancoch je pripravená na pradenie alebo plstenie. Vlákna sú strojovo načesané a uložené paralelne vedľa seba, je to preto,  aby sa ľahko oddeľovali, uvoľňovali  a dobre sa spriadali. Nemajú žiaden "skrut" ktorý by ich držal pokope,  žiadnu úpravu a nič im teda nebráni "vyliezať von". 

Pletenina z nespradenej vlny bude rýchlo hrčkatá, s uvoľňujúcimi sa chumáčmi vlákien a žmolkami do všetkých strán.

Pletenina zo spriadanej vlny bude pevnejšia, bude menej žmolkovať, nebudú sa z nej svojvoľne uvoľnovať vlákna.

Deka zo SPRIADANEJ vlny má teda oveľa dlhšiu životnosť.

Vľavo - stáčaná, pradená vlna / Vpravo - česanec na pradenie

Aj keď obe verzie majú rovnaké množtvo vlákien (rovnakú gramáž vlny na 1meter priadze), česanec vpravo vyzerá na pohľad oveľa objemnejší, hrubší. Je to len preto, že vlákna sú načesané, voľné a medzi nimi je množstvo vzduchu.

 


Vyššie - pletenina z nepradenej vlny (česanca) /    Nižšie - pletenina zo spriadanej priadze

Vľavo - pletenina zo spriadanej priadze  /   Vpravo - pletenina z nepradenej vlny (česanca)

Samotná "textúra"pleteniny a očiek je napohľad veľmi podobná,  na dotyk však rozdiel cítiť.

Česanec  - pod ťahom prstov sa vlákna ľahko uvoľňujú -  ako páperie...(a tak by sa postupne uvoľňovali aj z pleteniny takto upletenej).

 

Na druhej strane spriadaná vlna má pevnú štruktúru, netrhá sa a keď skúsite potiahnuť chumáč prstami, na odtrhnutie je nutný veľmi veľmi silný ťah, ak vôbec sa podarí.

Rozdiel medzi pradenou vlnou a česancom si môžete pozrieť nasledujúcom  videu.

 

 

Pri výbere extra hrubých pletenín sa treba  zariadiť hlavne podľa seba -  ak má pletenina plniť viac-menej len estetickú funkciu (dekorácia - proste pozerať a nedotýkať), tak je asi jedno, či sa použije pradená alebo nepradená vlna.

Ak však má byť pletenina reálne používanou tak by mala mať aj určitú odolnosť.

 

Dúfam, že som zrozumiteľne vysvetlila rozdiel.

Verím, že si budete svoje pleteninky vyberať podľa ich účelu, tak sa určite vyhnete nechceným sklamaniam a budete si môcť užívať len ich príjemné vlastnosti!♥

 

Krásny deň praje Nelka