Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

***

OZNAM

Dovolenka! Všetky objednávky budem odosielať po 11.3.2019. Ďakujem za pochopenie.

***

Novinky

arr3VLNA KLUB - YARN CLUB - JÚN 2018Vitajte v exkluzívom VLNA KLUBE! Čo je VLNA KLUB? VLNA KLUB je exkluzívny klub pre milovníkov... arr3Kolovrátok (aj ako darček ku objednávke)    Ku špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky. Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Na ihliciach štýlovo! Získajte Handmade markery zdarma k priadziKu špeciálnym vlnkám patria aj iné špeciálne vecičky.   Preto som pre Vás pripravila tieto... arr3Pradenie a ručne pradená vlna (Textúrované priadze - ART priadze)Ahojte milé priadky a vlnečky, Chcela by som sa trochu venovať téme pradenie - textúrovaná priadza... arr3Ako vyzerajú opakované klbká?Ahote tvorilkovia, Môžno už poznáte moje klbenká, ručne pradené na mojom ľúbenom kolovrátku, či...

Zľavnené

Cena 25,00 EUR
Skladom / In stock

***

OZNAM

Dovolenka! Všetky objednávky budem odosielať po 11.3.2019. Ďakujem za pochopenie.

***


05. 01. 2017

Brrrr...zima....Prečo ma tá čiapka nehreje? Alebo rozdiel medzi vlnou a

Poznáte to?
Vonku zima, vietor duje,
sniežik už tiež poletuje.
Obliekame hrubé pletené čiapky, šály, rukavice, ponožky...
Brrrr....
Nepomáha?

Zima Vám je aj v hrubej čapici?


 

Neviete prečo?

Možno, že máte na hlave miesto čiapky kus plastu....

Že nie - veď máte "pletenú = vlnenú"

Nuž, veru -  nieje vlna ako "vlna" ...

 

plast čiapka

Priadza -  akryl, polyester, polyamid

 

Akrylové priadze sú vyrobené na ropnej báze. Pochádzajú teda ako väčšina plastov z ropy. Prvýkrát bola priadza vyvinutá v polovici roku 1940, ale na pletenie sa rozšírila až po roku 1950. Vlákno sa vyrába rozpustením polyméru v rozpúšťadle, vzniknutý materiál sa potom vytláča cez otvory zvlákňovacej trysky - v tomto štádiu pripomína tenučké "pavučinky".
Tieto pavučinky sa následne spriadajú podobným spôsobom ako vlnený vlas do priadzí. (farbenie, česanie, stáčanie do priadze, spriadanie do dvoj-troj a viac nitiek)

Proces môžete to vidieť v tomto videu.

Výsledná priadza je nakoniec výzorom veľmi podobná vlneným priadzam.

 

 

Čo si však musíme uvedomiť je, že napriek tomu, že vyzerajú veľmi podobne, nemajú rovnaké vlastnosti.

Nevýhodou umelých priadzí je, že strácajú schopnosť tepelnej izolácie, len čo je umelá priadza vystavená vlhku. Druhým problémom umelých priadzí je, že „nedýchajú“ a neodvádzajú vlhko.

Každý človek neustále pokožkou odparuje vodu a potí sa. Keď sa pot a vlhko neodvádzajú, zrážajú sa na pokožke. V kombinácii s chladným počasím je to veľmi nepríjemné.
Izolácia skombinovaná s neodvádzaním vlhkosti je riziková pre malé deti. Hlavne tie najmenšie, ktoré ešte nemajú správne vyvinutú vlastnú termoreguláciu, môžu mať v takomto oblečení veľké problémy. Ak majú umelé oblečenie vnútri, veľmi rýchlo sa prehrejú a naopak vonku im je zima aj napriek enormne hrubému oblečeniu.

Výhodou umelých priadzí je hlavne cena, ktorá je oproti prírodným priadzam nižšia a dostupnosť - sú ich plné galantérie.

A vraj aj jednoduchšia údržba, pretože väčšinu priadzí možno prať v práčke.Zo skúsenosti však viem, že mnohé pleteniny napriek použitej akrylovej ľahko pratelnej priadzi, nie je možné týmto spôsobom udržiavať a pre zachovanie tvaru výrobku je nutné ich udržiavať podobne ako vlnené výrobky – prať v rukách, sušiť vodorovne, nevešať a pod... Takže tu sú akrylové a prírodné vlnené priadze na tom vlastne rovnako...

Polyesterová priadza sa v súčasnosti čoraz častejšie vyrába recykláciou. Napríklad z plastových fliaš. Znie to super, však?!

 

Celý proces recyklácie od odpadovej fľaše až po hotovú mikinu sa dá vidieť na tomto videu.

 

Ále!

Do akej miery  je vlastne  akrylové a polyesterové oblečenie a jeho výroba výhodnáekologická a nezávadná?

hm...

Výhodné  - veľmi (z pohľadu ziskov nadnárodných spoločností...)

ekologická - vôbec

nezávadnosť - veruže diskutabilné

 

Zaujímavé sú články  Polyester and our health (Polyester a na